Diğer

Yargıtay’dan Mecburi Hizmet ve yurt içi aylığına dair önemli karar!

Yargıtay, yurt dışı görevlendirmesinden kaynaklı mecburi hizmet yükümlülüğünün yerine getirilmediği durumunda yurtiçi aylıklarının geri alınamayacağına hükmetti!

Üniversitede görev yapan bir öğretim elemanı üniversite adına doktora sonrası araştırma yapmak üzere yurt dışında görevlendirilmiş, 2547 sayılı Kanunun 39. maddesi uyarınca yapılan görevlendirmeye esas olmak üzere noter huzurunda düzenlenen yüklenme senedinde ilgili eğitimde bulunulan sürenin iki kadar mecburi hizmet taahhüdünde bulunmuş yine müstafi addedildiği ya da istifa suretiyle ayrıldığı takdirde eksik kalan mecburi hizmet süresi ile orantılı olarak ödeme ile yurtiçi aylığı dahil olmak üzere aylık, ücret, aidat, zam, tazminat, ödenek, tayin bedeli gibi adlar altında tarafına yapılan her türlü ödemeleri iki misli olarak yasal faizi ile birlikte ödeyeceğini taahhüt etmiştir. Ancak görevlendirme bitiş tarihinden sonra görevine başlamaması sonucu görevden çekilmiş sayılmıştır.

Haberin tamamı için tıklayınız.

Doç. Dr. Vahdet ÖZKOÇAK

Öğretim Elemanları SENDİKASI (ÖGESEN) Öğretim Elemanları Derneği (ÖGEDER) Eğitimsel Çaba Derneği (EÇD) Genel Başkanı ve Antropolog

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu