Diğer

Sınavsız şube müdürü olan 12 sekreter için soruşturma başlatıldı

Pamukkale Üniversitesi’nin yeni Rektörü, önceki dönemde yapılan ve Sayıştay raporunda yer alan sınavsız şube müdürlüğüne atanmasına yönelik işlem için soruşturma yürütüldüğünü açıkladı.

Sayıştay’ın 2020 üniversite denetim raporuna göre Pamukkale Üniversitesi’nde 12 sekreter sınavsız olarak yükseldi. Rektörlük konuyla ilgili açıklama yaparak, önceki dönemde yapılan uygulamayla ilgili olarak daha önce soruşturma başlattığını ve soruşturmanın devam ettiğini duyurdu.

TBMM adına kamu kurumlarını denetleyen Sayıştay, Türkiye’deki devlet üniversitelerine yönelik 2020 yılı denetim raporlarını yayınladı.

Pamukkale Üniversitesi’nde şube müdürlüğü kadrolarına, gerekli şartları taşımadığı halde görevde yükselme sınavına tabi tutulmaksızın atamalar yapıldığı tespit edildi. Konuyla ilgili Pamukkale Üniversitesi Rektörlüğü soruşturma başlattığını açıkladı.

‘USULSÜZ YÜKSELMELER BİR ÖNCEKİ REKTÖR DÖNEMİNE AİT’
Yapılan atamalara ilişkin Sayıştay raporunda “Pamukkale Üniversitesi’nde söz konusu uygulama ile 2010 yılından 2020 yılı ocak ayına kadar, sekiz yüksekokul sekreteri, iki enstitü sekreteri, iki fakülte sekreteri olmak üzere toplam 12 personel sınavsız, sadece talep dilekçesi vererek şube müdürü kadrosuna atanmıştır” ifadelerine yer verildi.

‘SORUŞTURMA BAŞLATILDI VE HALEN DEVAM EDİYOR’
Rektörlük bugün yaptığı açıklamada, usulsüz yükselmelerin görevden alınan bir önceki rektör Hüseyin Bağ döneminde yapıldığı belirterek soruşturma sürecinin başladığını ve hala devam ettiğini söyledi. Açıklamada “Ayrıca ilgili Sayıştay Raporunda yer alan bulguların giderilmesine yönelik düzenlemeler, göreve geldiğimiz günden bugüne yönetimimiz tarafından özenle gerçekleştirilmektedir” denildi.

Kaynak: Memurlar.Net

Doç. Dr. Vahdet ÖZKOÇAK

Öğretim Elemanları SENDİKASI (ÖGESEN) Öğretim Elemanları Derneği (ÖGEDER) Eğitimsel Çaba Derneği (EÇD) Genel Başkanı ve Antropolog

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu