Diğer

Türk Biliminsanından Hasarlı Beyne Yapay Dokuyla Tedavi Buluşu

Türk biliminsanı Prof. Dr. Duygu Kuzum, bir fareye nakledilen insan beyni hücrelerinin, fare beyniyle birleştiğini, işlevsel bağlantı kurduğunu ve dış uyaranlara yanıt verdiğini kanıtladı.

ABD’nin San Diego şehrindeki California Üniversitesi’nden Prof. Dr. Duygu Kuzum ve ekibi, insan derisinden aldığı kökhücrelerle beyin organoidleri üretmeyi ve bunu farelere nakletmeyi başardı. Tıp tarihinde bir ilk niteliğindeki nakil, nörolojik hastalıklar ile travmatik beyin hasarı tedavisine yönelik önemli bir başarı olarak görülüyor.

YAPAY DOKU ‘GÖRDÜ’

Türk biliminsanının son çalışmasına kadar, beyin organoidlerinin hasarlı bölgeye ameliyatla yerleştirildiklerinde beynin geri kalanıyla entegre olup olmayacakları ve beynin diğer sağlıklı kısımları gibi fonksiyonlarını yerine getirip getirmeyeceği bilinmiyordu. Son çalışmayla ilk kez, fareye yerleştirilen insan beyni organoidlerinin yapısal ve fonksiyonel olarak fare beyninin kalanıyla bütünleştiği kanıtlandı. Fare beynine yerleştirilen organoidler, bir süre sonra farenin gözüne tutulan ışık gibi görsel uyarılara cevap vermeye başladı ve tıpkı beynin görmeyi sağlayan kısmı gibi davranmaya başladı.

HAFIZA KAYBINA SON

Prof. Kuzum, Hürriyet’e yaptığı açıklamada “Bu teknoloji ile hasarlı Beyin bölgelerinin fonksiyonlarını karşılayacak medikal protezler geliştirilebilir. Bunlar, hastanın kendi hücreleri kullanılarak yapılacağından, uyumlu bir tedavi yöntemine dönüşebilir. Hatta gelecekte, elektonik beyin organoidlerini programlayarak görsel hafızaları kaydetmek mümkün olabilir. Bu, hafızayı etkileyen birçok nörolojik hastalık için umut olacaktır” dedi.

Kaynak: Hürriyet

Doç. Dr. Vahdet ÖZKOÇAK

Öğretim Elemanları SENDİKASI (ÖGESEN) Öğretim Elemanları Derneği (ÖGEDER) Eğitimsel Çaba Derneği (EÇD) Genel Başkanı ve Antropolog

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu