Diğer

Rektör hakareti ödüllendirdi

Edirne’deki Trakya Üniversitesi, akademisyen kıyımı ve tartışmalı atamalarla gündemde. Üniversitenin rektörü Erhan Tabakoğlu, siyasi gerekçelerle tasfiye ettiği isimlerin yerine Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hakaret ettiği için ceza alan akademisyenleri getirdi.

Edirne’deki Trakya Üniversitesi akademisyen kıyımıyla gündemde. Üniversitedeki skandallar serisi, Keşan Yusuf Çapraz Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu’nda öğretim görevlisi Dr. Derya Kuloğlu’nun görevden alınması ile günyüzüne çıktı. FETÖ’ye karşı mücadelesi ile tanınan Kuloğlu, uğradığı haksızlık karşısında hukuk savaşı başlattı. Kuloğlu, Rektör Erhan Tabakoğlu ve ekibinin kıyım ve kadrolaşma çalışmalarını yargıya taşıdı.

TASFİYE POLİTİKASI

Dilekçede yer alan iddialara göre; Yüksekokul Müdürü Uğur Taşkan süresi dolmadan görevden alındı. Yerine Doç. Dr. Adil Oğuzhan atandı. Oğuzhan ve yardımcısı Tülay Demiralay, başta Kuloğlu olmak üzere bazı personeller hakkında hukuka aykırı işlemlerle soruşturma açtı. Bazı isimler okuldan uzaklaştırıldı, geçici görevlendirmeler yapıldı, siyasi ayrımcılık nedeniyle tasfiye politikası yürütüldü. Bu tasfiye rektörün onayı ile gerçekleşti.

SORUŞTURMA SÜRGÜN VE AYRIMCILIK

Akademisyen Uğur Taşkan, Çetin Topçu ve Ali Kemal Buyruk gibi isimler değişik ilçe ve okullara sürüldü. Asistan Mehmet Köse’ye kumpas kurularak müstafi gösterildi. Köse mahkeme kararı ile görevine geri döndü. Öğretim görevlisi Ahmet Deniz ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başkan seçilmesine sevindiği için “halkı tahrik ettiği” gerekçesiyle Rektör Erhan Tabakoğlu tarafından kınama cezasına çarptırıldı.

ERDOĞAN’A HAKARET ETTİ BÖLÜM BAŞKANI OLDU

Üniversite yönetimi bir yandan kıyım yaparken, diğer yandan da boşalan yerlere dikkat çeken atamalar yaptı. Onlardan biri Doç. Dr. Erdem Öngün. 2015’te sosyal medyadan Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ağır hakaretlerde bulunduğu için Keşan 2’nci Asliye Ceza Mahkemesi’nde hakim karşısına çıktı. Paylaşımları kendisinin yaptığını kabul eden Öngün, 1 yıl 2 ay 17 gün hapis cezasına çarptırıldı. Hükmün açıklanması ertelendiği için cezaevine girmeyen Öngün, Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölüm Başkanlığı’na atandı, ayrıca üniversitede kurul üyelikleri verildi.

11 AY CEZA ALDI, İŞLEM YOK

Bir diğer tartışmalı isim ise Yrd. Doç. Dr. Ayşe Seden Özbek Püskül. Keşan Yusuf Çapraz Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu’nda öğretim görevlisi olan Püskül de sosyal medyadaki paylaşımları sebebiyle 2017’de hakim karşısına çıktı. Keşan 2’nci Asliye Ceza Mahkemesi’nde “Cumhurbaşkanı’na hakaret” suçundan 11 ay 20 gün hapis cezasına çarptırıldı.Ancak hükmün açıklanması geri bırakıldı. Üniversite yönetimi, Püskül hakkında da işlem yapmadı. Bir dönem İşletme ve Bilgi Yönetimi Bölüm Başkanlığı yapan Püskül, üniversitede ders vermeye devam ediyor.

Kaynak ve haberin tamamı için tıklayınız.

Doç. Dr. Vahdet ÖZKOÇAK

Öğretim Elemanları SENDİKASI (ÖGESEN) Öğretim Elemanları Derneği (ÖGEDER) Eğitimsel Çaba Derneği (EÇD) Genel Başkanı ve Antropolog

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu