Diğer

Öğretim üyesinin geri dönüşüyle ilgili Danıştay’dan önemli karar!

Danıştay Sekizinci Dairesi, 2547 sayılı Kanunun 60/b maddesi uyarınca ayrıldığı üniversitesine geri dönme talebi olan öğretim üyesinin başvurusunun kamu yararı ve hizmet gerekleri çerçevesinde değerlendirilerek hüküm kurulması gerektiğine karar verdi!

Dava konusu olayda, Ege Üniversitesinde öğretim üyesi olarak görev yapmakta iken kendi isteğiyle emekli olan davacı, 2547 sayılı Kanunun 60 ncı maddesinin (b) fıkrası uyarınca yeniden görevine başlama talebinde bulunmuş ve isteği zımnen reddedilmiştir.

Bununla birlikte, ilgili öğretim üyesi 2547 sayılı Kanunun 60/b maddesine dayanılarak hazırlanan Yükseköğretim Yürütme Kurulu’nun 15/04/2009 tarih ve 2009/13 sayılı kararının 6/c maddesinde yer alan “Yükseköğretim Kurulu tarafından, 2547 sayılı Kanunun 60 ncı maddesinin (b) fıkrası hükmüne istinaden atanma talebinde bulunulan yükseköğretim kurumunun ilgili anabilim veya bilim dalında öğretim üyesine ihtiyaç bulunup bulunmadığı değerlendirilerek kadro kullanım izninin verilmiş olması şarttır” hükmünün iptali için Danıştay Sekizinci Dairesinde de dava açmıştır.

Kararın tamamı için tıklayınız.

Doç. Dr. Vahdet ÖZKOÇAK

Öğretim Elemanları SENDİKASI (ÖGESEN) Öğretim Elemanları Derneği (ÖGEDER) Eğitimsel Çaba Derneği (EÇD) Genel Başkanı ve Antropolog

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu