Diğer

Danıştay’dan alan değiştiren araştırma görevlisinin ilişik kesme işlemine dair karar

Danıştay Sekizinci Dairesi, atandığı alandan farklı bir programa doktora kaydı yaptıran ve lisansüstü eğitimde yeterlik sınavında başarılı olarak kayıt yenilemeyen araştırma görevlisinin ilişik kesme işlemini hukuka uygun buldu!

Dava konusu olayda, bir yükseköğretim kurumunda 2547 sayılı Kanun’un 33 üncü maddesi uyarınca görev yapan araştırma görevlisi lisansüstü eğitimde alan değişikliğine gitmesi ve başarısız olduğu gerekçesiyle görev süresinin uzatılmamasına karar verilmiştir.

İlk derece mahkemesince, araştırma görevlilerinin geleceğe dönük öğretim üyesi ihtiyacı ve planlaması kapsamında yetiştirilmek üzere belli alanlarda istihdam edilen ve belirli süre ile kadroya atanan araştırma görevlilerinin, farklı bilimsel alanlara yönelmeleri durumunda bu durumun idarenin kadro planlamasına olumsuz etki yapacağının açık olduğu, ayrıca davacının doktora yeterlilik sınavında başarısız olması, ve ikinci kez doktora yeterlilik sınavına girmesi gerekirken doktora programı için üst üste iki dönem kayıt yenilememesi nedeniyle görev süresinin uzatılmamasına ilişkin işlemde hukuka aykırılık bulunmadığına karar verilmiştir.

Bölge İdare Mahkemesi ve Danıştay Sekizinci Dairesi, lisansüstü eğitimde alan değiştiren ve kayıt yenilemeyen 33/a statüsüne tabi araştırma görevlisinin ilişiğinin kesilmesine dair işlemde hukuka aykırılık bulunmadığına hükmederek işlemi onamıştır.

Kararın tamamı için tıklayınız.

Doç. Dr. Vahdet ÖZKOÇAK

Öğretim Elemanları SENDİKASI (ÖGESEN) Öğretim Elemanları Derneği (ÖGEDER) Eğitimsel Çaba Derneği (EÇD) Genel Başkanı ve Antropolog

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu