Diğer

AYM’den geçici görevlendirmelerle ilgili kritik karar

Anayasa Mahkemesi, görevde yükselme ile atandığı fen işleri müdürlüğü görevinden alınarak önce danışman kadrosuna görevlendirilen daha sonra ise görev yeri olarak şantiye alanına görevlendirilen memurun özel hayata saygı hakkının ihlal edildiğine karar verdi.

Ladik Belediye Başkanlığında memur olarak görev yapan bir kişi görevde yükselme sınavını kazanarak müdürlük kadrosuna atanmaya hak kazanmıştır. Ancak bu talebi reddedilmiştir. İdare mahkemesine dava açan memur davayı kazanmış ve fen işleri müdürlüğüne atanmıştır.

Ancak bu kez fen işleri müdürlüğü görevinde sadece 6 gün görev yaptıktan sonra imar ve şehircilik müdürlüğüne atanmıştır. Tekrar dava açılmış ve idare mahkemesi tekrar işlemin iptaline karar vermiştir.

Ladik Belediyesi bu kez ilgiliyi 2016 yılında geçici olarak başkan danışmanı kadrosuna görevlendirmiştir. Başkan danışmanı olarak hiçbir hizmetin üretilemeyeceği, şantiye niteliğinde bir yere atanmıştır. Açılan davada idare mahkemesi bu işlemin de iptaline karar vermiştir. Karar gerekçesinde, “görevlendirme işleminin istisnai nitelikte olması nedeniyle kamu yararı açısından zorunluluk oluşması halinde bu işlemin tesis edilebileceği, ayrıca görevlendirme işleminin hukuken bir nedene bağlı olması gerektiği bildirilmiştir.” denilmiştir.

Karar için tıklayınız

Doç. Dr. Vahdet ÖZKOÇAK

Öğretim Elemanları SENDİKASI (ÖGESEN) Öğretim Elemanları Derneği (ÖGEDER) Eğitimsel Çaba Derneği (EÇD) Genel Başkanı ve Antropolog

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu