Diğer

Yeniden atama şartını taşımayan öğretim üyesinin ilişiğinin kesilmesine onay! 

Danıştay Sekizinci Dairesi, üniversitenin yeniden atama kriterlerini taşımadığı tespit edilen adayın görev süresinin uzatılmayarak ilişiğinin kesilmesini hukuka uygun buldu!

Dava konusu olayda, bir yükseköğretim kurumunun Sağlık Yüksekokulu’na bağlı Sağlık Kurumları İşletme Bölümü’nde yardımcı doçent (doktor öğretim üyesi) olarak görev yapan öğretim elemanının üniversitenin atanma kriterlerindeki şartları taşımadığı gerekçesiyle ilişiği kesilmiştir.

İlk derece mahkemesi, üniversitenin Akademik Yükseltilme ve Atanma Ölçütleri’nin görev süresi uzatma işlemlerinde ön koşul olarak belirlenen Ek I deki listeden yılda ortalama en az 15 puan kazanma şartını ikinci ve daha sonraki görev süresi uzatmalarında ise ön koşul olarak Ek I deki listeden yılda ortalama en az 20 puan kazanma şartının aranacağının açık olduğu, bu kapsamda söz konusu mevzuat uyarınca, davacının ilk görev süresinin uzatılması ile ilgili gerekli koşulları sağlamadığı gerekçesiyle yapılan işlemi hukuka uygun bulmuştur.

Bölge İdare Mahkemesi ve Danıştay Sekizinci Dairesi öğretim üyesinin üniversitenin atama kriterlerini taşımadığı gerekçesiyle yapılan işlemi hukuka uygun bularak kararı onamıştır.

Kararın tamamı için tıklayınız

Doç. Dr. Vahdet ÖZKOÇAK

Öğretim Elemanları SENDİKASI (ÖGESEN) Öğretim Elemanları Derneği (ÖGEDER) Eğitimsel Çaba Derneği (EÇD) Genel Başkanı ve Antropolog

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu