Diğer

Yatay geçiş yapan 50/d araştırma görevlisinin ilişiği kesilmesi haklı bulundu!

Danıştay Sekizinci Dairesi, kadrosunun bulunduğu yükseköğretim kurumunda lisansüstü eğitime devam etmekte iken başka bir üniversiteye yatay geçiş yapan araştırma görevlisinin ilişiğinin kesilmesini haklı buldu!

Dava konusu olayda, 2547 sayılı Kanunun 50/d maddesi uyarınca araştırma görevlisi olarak ataması yapılan aday doktora eğitimi devam ederken kadrosunun bulunduğu yükseköğretim kurumundan başka bir üniversiteye geçiş yaptığı için ilişiği kesilmiştir.

Danıştay Sekizinci Dairesi, 2547 sayılı Kanunun 50/d maddesi kapsamında araştırma görevliliği kadrosuna atanmanın başlıca sebebinin üniversitede lisansüstü eğitim yapılması olduğu, lisansüstü eğitimin tamamlanması ya da lisansüstü eğitimin başka bir üniversiteye aktarılması durumunda üniversite ile ilişiğin kesilmesi hususunun maddenin ihdas amacının gereği olduğunu ifade ederek, üniversitenin yaptığı işlemi hukuka uygun bulmuştur.

Kararın tamamı için tıklayınız.

Doç. Dr. Vahdet ÖZKOÇAK

Öğretim Elemanları SENDİKASI (ÖGESEN) Öğretim Elemanları Derneği (ÖGEDER) Eğitimsel Çaba Derneği (EÇD) Genel Başkanı ve Antropolog

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu