Diğer

Vakıf Üniversiteleri Maaş ve Özlük Hakkı Sorunları

“Ticari kaygılar”

Konuyla ilgili Independent Türkçe’ye konuşan Öğretim Elemanları Sendikası Başkanı Dr. Vahdet Özkoçak, “Eşit işe eşit ücret ödenmesi için yıllar süren bir çalışmamız olmuş ve hazırladığımız kanun teklifi TBMM’den geçmişti. Bununla ilgili gayret gösteren tek sendika bizdik. Bunun takip edilmesi gerektiğini de belirtmiştk. Geldiğimiz noktada vakıf üniversiteleri, ticari kaygılardan dolayı akademisyenlerin ücretlerini devlet üniversitelerinde çalışan meslektaşlarının ücretleriyle eşitlemedi. Ancak kanunen eşitlemesi gerekiyor” dedi.

“Vakıf üniversiteleri kanunun geri çekilmesini istedi”

Yükseköğretim Kurulu’nun (YÖK) vakıf üniversitelerini bu konuda uyardığının da altını çizen Özkoçak, “Bir süre sonra vakıf üniversitelerinin mütevelli heyet başkanları ile YÖK yetkilileri arasında bir toplantı yapıldı. Vakıf üniversiteleri bu kanunun geri çekilmesi gerektiğini söylendi ama YÖK kanundan geri adım atmanın söz konusu olamayacağını vurguladı” ifadelerini kullandı.

Akademisyenlerin hakları korunmalı”

Gelinen süreçte sorunun devam ettiğini ve “gereksiz”, “saçma sapan” sebeplerle işten çıkarmaların başladığını aktaran Özkoçak, şöyle devam etti:
 

Özellikle genç akademisyenler ile maaşlarının artmasını isteyen doktor öğretim üyesi, doçent ve hatta profesör ünvanlı akademisyenlerin iş akitleri sonlandırıldı. 

Nişantaşı Üniversitesi’nde yaşanan elim olayda da bunu gördük. Akademi dünyasına yakışmayan bir durum. YÖK’ün tekrar mütevelli heyet başkanlarıyla bir araya gelerek bu konuyu ele alması gerekir. 

Kamu üniversitelerindeki akademisyenlerle aynı işi yapan, hatta yer yer iş yükleri 2-3 katına çıkan genç akademisyenlerden tutun da profesörlere kadar bütün öğretim elemanlarının hakları korunmalı. 

Eksik yapılan çalışmalar tamamlanmalı. YÖK Başkanı Erol Özvar’ın bu tür meselelere hassas yaklaştığını biliyorum. Bu sorunun hemen giderilmesi gerekiyor. Çünkü aldığımız duyumlara göre benzer süreç başka kurumlarda da yaşanacak.

Kaynak: Independent

Doç. Dr. Vahdet ÖZKOÇAK

Öğretim Elemanları SENDİKASI (ÖGESEN) Öğretim Elemanları Derneği (ÖGEDER) Eğitimsel Çaba Derneği (EÇD) Genel Başkanı ve Antropolog

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu