Diğer

Üniversitede aşı olmayan öğrenciler ifşa edildi

Konya Selçuk Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi’nde aşısız ve eksik COVID-19 aşısı olan öğrenciler isim isim okul panosunda ifşa edildi. Milliyet’e konuşan hukukçular, tartışma yaratan uygulamanın hukuka aykırı olduğunu ve kişisel verilerin ihlal edildiğini söyledi.

Selçuk Üniversitesi’nde aşılarını hiç yaptırmayan ya da ikinci aşısını tamamlayan öğrencilerin isimleri listeler halinde Mimarlık ve Tasarım Fakültesi girişindeki panoya asıldı.

Milliyet’ten Mine Özdemir Güneli’nin haberine göre listede “Tüm öğrencilerimizin mutlaka COVID-19 aşılarını acilen tamamlamaları gerekmektedir” ifadelerine yer verildi ve “Eksik aşılı olanların listesi aşağıdadır” denerek öğrenciler, isimleri ve öğrenci numaralarıyla ifşa edildi. Listenin asıldığını gösteren videolar öğrenciler tarafından videoya alınarak, sosyal medyada paylaşıldı.

Birçok sosyal medya kullanıcısı, üniversite yönetimine kişilik haklarının ihlal edildiğini ve yanlıştan bir an önce dönülmesi gerektiğini belirtti. Sosyal medyada büyük tepki çeken görüntüler üzerine aradığımız Selçuk Üniversitesi yetkilileri Milliyet’in konuyla ilgili sorularını yanıtlamadı ancak bir açıklama yapılırsa sosyal medyadan paylaşılacağını belirtti.

Kaynak: CNN Türk

Doç. Dr. Vahdet ÖZKOÇAK

Öğretim Elemanları SENDİKASI (ÖGESEN) Öğretim Elemanları Derneği (ÖGEDER) Eğitimsel Çaba Derneği (EÇD) Genel Başkanı ve Antropolog

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu