Diğer

Üniversite affının kapsamına Meclis karar verecek 

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, Kütahya’da katıldığı Uluslararası Hisarlı Ahmet Sempozyumu’nun ardından öğrenci affıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Son zamanlarda gündeme gelen genel afla ilgili yetkili mercinin, Türkiye Büyük Millet Meclisi olduğunu hatırlatan Özvar, resmi temas halinde YÖK’e ait tüm bilgi birikimi ve tecrübeyi paylaşmaya hazır olduklarını söyledi.

Üniversite öğrencilerine yönelik af kapsamının Meclis’te belirleneceğini kaydeden YÖK Başkanı Özvar, şunları kaydetti:

“Meclis’imizin çok değerli temsilcilerinin, yükseköğretim alanındaki af konusundaki yapacakları düzenlemeler onların iradesi ile mümkün olacaktır. Bu konuda irade hasıl olduktan sonra YÖK ile temasları halinde genel afla ilgili olmak üzere gerek lisans gerekse lisansüstü öğrencilerin durumunu paylaşacağız. Lisans ve lisans üstü kaç öğrencinin ilişiğinin kesildiği hususunu Meclis’imizin değerli temsilcileriyle paylaşacağız. Bu konuda bizlerle temas eden bazı vekillerimiz oldu. Önümüzdeki günlerde resmi bir temas halinde YÖK’e ait bilgi birikimi, tecrübeyi ve öngörülerimizi paylaşmış olacağız. Affın kimleri kapsayacağı kararını elbette Meclis verecek ama biz lisanstan yüksek lisansa, doktoradan ve ön lisanstan kayıtları silinen öğrencilerin bilgilerini paylaşacağız. Belki genel afla ilgili olmak üzere geçmiş uygulamalardan farklı olarak bazı yeni tedbirler düşünülebilir. Bu tedbirlerin ne olacağı hususunu bir kenarda tutacak olursak getirilecek genel affın amacına ulaşan bir af olmasını temenni ediyoruz. Bu konuda da Meclis’imiz ile aynı kanaati paylaştığımızı düşünüyoruz. Son olarak Cumhurbaşkanı’mızın genel afla ilgili iradeleri çok önemli.”

Dr. Vahdet ÖZKOÇAK

Öğretim Elemanları SENDİKASI (ÖGESEN) Öğretim Elemanları Derneği (ÖGEDER) Eğitimsel Çaba Derneği (EÇD) Genel Başkanı ve Antropolog

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu