Diğer

Torba yasada maddeler peş peşe sıralandı: Erken emeklilik, 3600 ek gösterge, taşerona kadro…

Torba kanun süreci devam ediyor. Meclis tarafından kabul edilen 55 madde sonrasında kalan maddelerin görüşmeleri bekleniyor. Önemli konuları içeren bu 84 maddelik yasa, kabul edildikten sonra Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girecek. İçerisinde 3600 ek gösterge, kademeli emeklilik (erken emeklilik), ev hanımlarına prim desteği, Bağkur primleri gibi konuları barındıran torba kanun, vatandaşların ve çalışanların beklentilerini yakından takip etmeye devam ediyor. İşte torba yasada maddelerinde son durum…

Torba yasa kapsamındaki son dakika gelişmeleri, ekonomiyle ilgili düzenlemeleri bekleyen vatandaşların dikkatini çekiyor. Toplamda 84 madde içeren yasadan şu ana kadar 55 madde onaylanmış durumda. Şimdi ise geriye kalan maddelerin Meclis’ten geçerek yürürlüğe girmesi bekleniyor. Torba yasa içinde yer alan kademeli emeklilik, 3600 ek gösterge, ev hanımlarına prim desteği, SSK Bağkur prim eşitlemesi gibi önemli çalışmaların hayata geçirilmesi, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan’ın yapacağı açıklamalarla yakından takip ediliyor. Peki Torba yasada son durum ne, ne zaman onaylanacak?

Ev hanımlarına emeklilik (prim desteği), kademeli emeklilik, 3600 ek gösterge, SSK-Bağkur prim eşitlemesi gibi birçok çalışmayı kapsayan reform torba yasa ile geliyor.

Ev Hanımlarına Emeklilik

SSK VE BAĞ-KUR PRİM EŞİTLEME

“Sosyal güvenlik sistemimizin sürdürülebilirliğini sağlamak durumundayız. Bunu biz prim gelirleriyle sağlıyoruz. En önemli gelirimiz bu. Bunun dışında bir gelirimiz yok. Vatandaşlarımızı çalışma hayatında tutmaya çalışıyoruz. Bağ-Kur’ların 9000 gün olan prim ödeme gün sayısını 7200 güne düşürme konusunda çalışmalarımız devam ediyor. Bu seçim öncesi verilen bir sözdür. Mutlaka yerine getireceğiz. Bütçe disiplini doğrultusunda bu adımları atacağız.”

3600 EK GÖSTERGE TORBA YASA’DA VAR MI?

Bakan Vedat Işıkhan, yaptığı açıklamada konuyla ilgili olarak şu ifadeleri kullandı;

“Birinci döneme yükselen devlet memurlarımız için 3600 ek gösterge düzenlemesini en yakın zamanda hayata geçireceğiz” Bakan Işıkhan’ın birinci döneme yükselen devlet memurlarımız için 3600 ek gösterge düzenlemesini en yakın zamanda hayata geçireceğiz sözlerinden sonra devlet memurları için geçerli olan göstergenin 86 maddelik torba yasada yer alması ön görülüyor.

Kaynak: Yenişafak

Doç. Dr. Vahdet ÖZKOÇAK

Öğretim Elemanları SENDİKASI (ÖGESEN) Öğretim Elemanları Derneği (ÖGEDER) Eğitimsel Çaba Derneği (EÇD) Genel Başkanı ve Antropolog

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu