Diğer

Sayıştay Temyiz Kurulundan geliştirme ödeneğiyle ilgili önemli karar!

Sayıştay Temyiz Kurulu, başka kamu kurumlarında haftanın belirli günlerinde görevli olan öğretim elemanlarına çalıştıkları gün kadar (kıst) geliştirme ödeneği ödenmesinin hukuken mümkün olmadığına hükmetti!

Sayıştay Başkanlığı tarafından yapılan denetimlerde; haftanın belirli günleri 2547 sayılı Yükseköğretim Kanununun 38 inci maddesine göre Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı ile Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulunda görevlendirilen öğretim elemanlarına geliştirme ödeneği ödemesi yapılması konusu sorgu yapılmıştır.

Sayıştay 2 nci Dairesi tarafından verilen kararda, “Geliştirme Ödeneği Ödenmesine Dair Karar”ın 7 nci maddesinin (b) fıkrası çerçevesinde diğer kamu idarelerinde görevlendirilen öğretim elemanlarına geliştirme ödeneği yapılmasının kamu zararı olduğuna karar verilmiştir.

Sayıştay Temyiz Kurulu da, öğretim üyelerinin kendi kurumlarında bazı günler fiilen çalışmaya devam etmeleri halinde geliştirme ödeneğinin sadece çalışılan bu günler için (diğer bir ifadeyle kıst olarak) ödeneceğine ilişkin yasal bir düzenleme bulunmadığı gibi mevcut düzenlemede de böyle bir ayrıma gidildiğine dair bir ibare bulunmadığından tazmin hükmüne karar vermiştir.

Kararın tamamı için tıklayınız.

Doç. Dr. Vahdet ÖZKOÇAK

Öğretim Elemanları SENDİKASI (ÖGESEN) Öğretim Elemanları Derneği (ÖGEDER) Eğitimsel Çaba Derneği (EÇD) Genel Başkanı ve Antropolog

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu