Diğer

Öğretim üyesi ilanındaki ek koşullara iptal kararı

Danıştay Sekizinci Dairesi, üniversite tarafından ilan edilen öğretim üyesi kadrolarında yer alan şartlar için YÖK onayı gerekmediği, kadronun ihtiyaca binaen yayımlanıp yayımlanmadığının hukuki olarak ortaya konulması gerektiğine hükmetti!

Bir yükseköğretim kurumu tarafından ilan edilen Profesör kadrolarında yer alan şartların belirli bir adayı tarif ettiği gerekçesiyle iptali için dava açılmıştır.

İlk derece mahkemesi tarafından yapılan değerlendirmede; ilandaki ek koşullar için YÖK’ten onay alınmadı ve şartların hangi gerekçelerle getirildiğinin ortaya konulamadığı, özel şartların atanması istenilen kişiyi tarif eder nitelikte olduğu gerekçesiyle işlemin iptaline karar verilmiştir.

Danıştay Sekizinci Dairesi ise kadro ilanlarında ihtiyaç ve hizmet gerekleri doğrultusunda getirilebilecek kadroya özgü, spesifik koşulları için YÖK onayı aranmasının şart olmadığı; ancak davalı idare tarafından anılan koşulun hangi hizmet ve ihtiyaç gerekleri doğrultusunda getirilmiş olduğuna dair de somut bilgi ve belge sunulamadığı görüldüğünden dava konusu işlemin iptaline karar veren mahkeme kararı sonucu itibarıyla yerinde görülmüştür.

Kararın tamamı için tıklayınız.

Doç. Dr. Vahdet ÖZKOÇAK

Öğretim Elemanları SENDİKASI (ÖGESEN) Öğretim Elemanları Derneği (ÖGEDER) Eğitimsel Çaba Derneği (EÇD) Genel Başkanı ve Antropolog

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu