Röportaj

Öğrenciler kayıtlarını donduruyor!

Bütçelerine uygun kalacak yer bulamayan öğrenciler ve aileleri yaşanan fiyat artışlarından dolayı tepkili… Üniversitelerin herhangi bir bölümüne yerleşen adaylar son günlerde ya kayıt yapmaktan vazgeçiyor ya da kayıtlarını donduruyor.

Üniversite kayıtlarının başlamasıyla beraber öğrencilerin barınma telaşı sürüyor. Pandemi süreci ile birlikte ülke genelinde ev kirası ve yurt fiyatlarında ciddi bir yükseliş var. Kiraların ülke genelindeki yıllık artış oranı %34,6… Bütçelerine uygun kalacak yer bulamayan öğrenciler ve aileleri uygulanan zamlardan dolayı tepkili… Üniversitelerin herhangi bir bölümüne yerleşen adaylar son günlerde ya kayıt yapmaktan vazgeçiyor ya da kayıtlarını donduruyor. Meslek yüksek öğrencileri başta olmak üzere ülkenin farklı yerlerinden öğrenciler üniversiteye gidip önce kayıt yaptırıyor ardından ekonomik şartların biraz daha düzelmesi ve pandemi belirsizliğin ortadan kalkması sonrası eğitimlerine devam edeceklerini ifade ediyor. Bu sene YKS’de ilk yerleştirmelerde toplam 13 bin 18 gözde kontenjan boş kalmıştı. Kayıt dondurmalar da bunun üstüne eklenince üniversite yönetimleri kara kara düşünüyor. 

DR. VAHDET ÖZKOÇAK: SAYI DAHA DA ARTABİLİR

Öğretim Elemanları Sendikası Başkanı (ÖGESEN) Dr. Vahdet Özkoçak ‘kayıt dondurmada rakamlar yukarı çıkabilir’ ikazında bulundu. Sorularımızı cevaplayan Özkoçak şunları söyledi: Her ile üniversite doğru ama yurt olayında öğrenci sayısı ile doğru orantılı olmadı. Yurtlar için sayısal verilere de bakmak gerekir. 1,2 milyon öğrenci sayısından yaklaşık 9 milyon öğrenciye çıktık. Bu gözden kaçıyor. Hemen her alanda yapılması gerekenlerin maalesef yola çıkılmadan önce değil, yola çıkılınca yapıyor olmamız ülkemizin en büyük sıkıntılarından. Hükûmet elinden geleni yapmaya çalıştı ancak yeterli olmadı. Süreç dinamik olduğu için de salgın döneminde atılan bu adımlar yeterli kalmadı. Aksine özel yurtlar kapandı ve ev sahiplerinin bazıları da kira artışı yaptı. Devlet her alanda olduğu gibi gençlerin barınma problemine de çözüm üretmeli. Atıl durumda olan devlet binaları ve lojmanlar yarından tezi yok yurtlara dönüştürülmeli. Unutmayalım yurt eksikliği FETÖ’ye yaramıştı. Hadisenin çözümü için hem ev sahiplerine hem de hükûmete büyük görevler düşüyor.

Bir diğer önemli olay ise kayıt dondurma… Bu olayın altında ekonomik durumlar ve koronavirüs etkisi de var. Salgın döneminde alınan tedbirler yeterli görülmedi. Hem akademisyen hem öğrenci hem de velilerle sürekli temas hâlindeyim. Barınma sorunu ve salgın tedbirlere güvenilmemesi kayıt dondurmaları artırdı. Rakamlar daha da yukarı çıkabilir. YÖK’e bu konuda çağrı yapıyorum: Kayıt dondurma konusunun altında yatan sebepleri etraflıca irdelemeli. Yeni YÖK yönetiminin yükü ağır onun da farkındayız. Çünkü eski yönetim anlayışı sürekli ‘yola çıkınca sıkıntılara çözüm bulma’ temelli idi…

Haberin tamamı için tıklayınız…

Doç. Dr. Vahdet ÖZKOÇAK

Öğretim Elemanları SENDİKASI (ÖGESEN) Öğretim Elemanları Derneği (ÖGEDER) Eğitimsel Çaba Derneği (EÇD) Genel Başkanı ve Antropolog

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu