Diğer

Memura zam konusunda son bilgi: Ek zam seyyanen olacak

Canlı yayında tek tek açıkladı! Asgari ücret için rakam verdi… Memura 3’lü zam Milyonlarca işveren ve işçiyi yakından ilgilendiren Asgari ücret için geri sayım sürüyor. Memura ek zam ne kadar olacak? Asgari ücret ne kadar oldu?

Milyonlarca memurun beklediği ek zam konusunda kritik açıklama Faruk Erdem’den geldi. Faruk Erdem canlı yayında memurlar için ek zammın seyyanen verileceğini açıkladı.

Canlı yayında tek tek açıkladı! Asgari ücret için rakam verdi… Memura 3’lü zam geliyor…

Milyonlarca işveren ve işçiyi yakından ilgilendiren Asgari ücret için geri sayım sürüyor. Memura ek zam ne kadar olacak? Asgari ücret ne kadar oldu? Faizler ticari kredilere yansıdı mı? İşte detaylar…

KAMU İŞÇİLERİNE OCAK ZAMMI

Milyonlarca çalışanın 2022 zamları bu ay belirlenecek. Kamu işçileriyle yapılan protokole göre, ocakta kamu işçilerinin ücretlerine yüzde 5 zam yapılacak ve yüzde 5 enflasyon farkı eklenecek. Asgari ücrette Türk-İş en az yüzde 36 zam talep etti.

MEMURLAR İÇİN FARK

Memur ve memur emeklilerinin ocak ayında alacağı zam aralık ayı itibarıyla yüzde 5+7.45 düzeyinde bulunuyor. Bu rakama aralık enflasyonu eklenecek. Ekonomideki gelişmeleri A Haber canlı yayınına katılan Takvim gazetesi Ekonomi Müdürü Faruk Erdem değerlendirdi.

Faruk Erdem’in canlı yayında öne çıkan açıklamaları:

Memura zam konusunda bir mutabakat oldu. Yüzde 35 zam gibi bir yanlış anlaşılma oldu bunu dün düzelttik. Burada memurlara yapılan toplu sözleşme zammından bahsediliyordu. Bunun üzerine ek bir zam geleceği bu da enflasyon farkından sonra oluşacağı konusunda bir mutabakat var.

Bugün Kabine toplantısı var oradan asgari ücret ve memura zam konusunda bir şeyler çıkabilir. İşçiler dünkü toplantıda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’i arayarak bir rakam söyledi. Burada yüzde 30 ila yüzde 45 arasında bir oran ortaya çıkmış durumda.

Bu noktada yeniden değerleme oranları da belirleyici gibi olmuş. Yüzde 36.2 gibi bir oran var bu rakam belirleyici olmuş. Bu rakama göre bir hesaplama olursa 3 bin 850 bin civarında oluyor net asgari ücret. Şu anda da toplantılar 3 bin 750 ila 4 bin arasında rakamlar gidip geliyor. İşverenler de bu anlaşmaya yakın duruyor.

MEMURLAR DAHİL 7 MİLYONU İLGİLENDİRİYOR

Memur ve memur emeklisine ocak ayında 3’lü bir zam gelecek, bu da yaklaşık 7 milyon insanı ilgilendiriyor. Burada bir toplu sözleşme artışı gelecek. Bu oranda zaten yüzde 5 artı yüzde 7 zam da temmuz atında gelecek.

MEMURA ZAM SEYYANEN OLACAK: TARİH BELLİ OLDU

Enflasyon farkı gelecek. Temmuz ayında yüzde 3 fark alınmıştı, onun üstünde oluşacak farklarda zam olarak yansıyacak. Bunların üstüne bir de seyyanen zam yapılacak. Burada çalışmalar sürüyor. Bunun 15 Ocak tarihine yetiştirilmesi planlıyor.

MEMURA ÜÇLÜ ZAM

1-Toplu sözleşme artışı(Ocak ayı için % 5)

2-Enflasyon farkı( Aralık ayı hariç % 7,48)

3- Seyyanen zam (Rakam açıklanmadı)

—* SGK Rehberi Notu: Memur zammı enflasyon beklentisine göre Ocak ayında % 15,7 olacak. TİS zammı+ Enflasyon farkı (5+10,7=15,7). Bu rakamın üstüne seyyanen zam ilave edilecek. Kesin enflasyon farkı ise Aralık ayı enflasyonun açıklanması ile netleşecek.

TEMMUZ-KASIM VERİLERİNE GÖRE 5 AYLIK ENFLASYON: % 10.48

ENFLASYON FARKI: % 10.48 – % 3 = % 7.48

OCAK ZAMMI:

– % 5 zam

– % 7.48 enflasyon farkı (Aralık ayı hariç)

– Ayrıca ek zam

YILLIK % 24 TÜFE TAHMİNİNE GÖRE

6 AYLIK ENFLASYON: % 14.33

ENFLASYON FARKI: % 14.33 – % 3 = % 11.33

OCAK ZAMMI:

– % 5 zam

– % 11.33 enflasyon farkı

– Ayrıca ek zam

Kaynak

Doç. Dr. Vahdet ÖZKOÇAK

Öğretim Elemanları SENDİKASI (ÖGESEN) Öğretim Elemanları Derneği (ÖGEDER) Eğitimsel Çaba Derneği (EÇD) Genel Başkanı ve Antropolog

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu