Diğer

KPSS’de başkasını sınava sokan adaya Danıştay’dan kötü haber!

Danıştay 12. Daire, 2018 Kamu Personeli Seçme Sınavında kendisi yerine bir başkasını sınava soktuğunun tespit edildiğinden 2018 KPSS Ortaöğretim sonuçlarının ve bu sonuçlara bağlı olarak KPSS 2018/2 yerleştirme sonuçlarının geçersiz sayılmasının hukuka uygun olduğuna karar verdi.

Olayda, 2018 Kamu Personeli Seçme Sınavında kendisi yerine bir başkasını sınava soktuğunun tespit edildiğinden bahisle 2018 KPSS Ortaöğretim sonuçlarının ve bu sonuçlara bağlı olarak KPSS 2018/2 yerleştirme sonuçlarının geçersiz sayılmasına ilişkin ÖSYM kararı için dava açılmıştır.

İlk derece mahkemesi istemi reddetmiştir:

Sınav salonuna ilişkin kamera kayıtları ile davacının 2016 yılında ve 2018 yılında girmiş olduğu sınavlara ilişkin evraklar üzerinde yapılan inceleme neticesinde, Ankara Kriminal Polis Laboratuvarı Müdürlüğünce düzenlenen uzmanlık raporlarında yapılan tespitleri ile kendisi yerine bir başkasını sınava soktuğu anlaşılmıştır.

Davacı ise, imza ve yazı tespiti için kullanılan evrakların yetersiz olduğu, bu evraklar üzerinden yapılan inceleme ile bir sonuca varılamayacağını iddia etmiştir.

Kararın tamamı için tıklayınız…

Doç. Dr. Vahdet ÖZKOÇAK

Öğretim Elemanları SENDİKASI (ÖGESEN) Öğretim Elemanları Derneği (ÖGEDER) Eğitimsel Çaba Derneği (EÇD) Genel Başkanı ve Antropolog

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu