Diğer

KDK, yazılı sınav puanına itirazda bilirkişi görevlendirdi, adayın puanı değişti

Kamu Denetçiliği Kurumu, usulüne uygun olarak yapılan bir başvuruda, 2021/22 Akademik Yılı Jean Monnet Burs Programı için uygulanan yazılı sınav sonrasında açıklanan puana itiraz eden adayın başvurusu için bilirkişi görevlendirdi. Bilirkişi 54 olarak açıklanan sınav puanının 64 olması gerektiğini belirtti.

Merkezi Finans ve İhale Biriminin sorumluluğunda yürütülen Jean Monnet Burs Programına başvuran bir aday yazılı sınavda 54 puan almıştır. Aday, puanının daha yüksek olması gerektiği gerekçesiyle itirazda bulunmuş ancak bu talebi “sınav kağıdının tekrar değerlendirilmesinin mümkün olmadığı” gerekçesiyle reddedilmiştir.

Yazılı sınava giren aday, itirazı kurumca reddedildikten sonra Kamu Denetçiliği Kurumuna başvurmuştur. Kurum, ihtilafta itiraz süreci bulunduğu için bilirkişi görevlendirmesi yapmış ev bilirkişi 54 olarak açıklanan puanın 64 olması gerektiğini belirtmiştir.

Kamu Denetçiliği Kurumu yaptığı değerlendirmede, Bilirkişi raporu nedeniyle başvuranın sınav puanının 64’e (altmışdört) yükseleceği ve bu nedenle sınav puanının yeniden değerlendirilmesi talebinin reddi işleminde hukuka ve hakkaniyete aykırılık olduğu sonuç ve kanaatine varmıştır.

KDK kararı için tıklayınız.

Doç. Dr. Vahdet ÖZKOÇAK

Öğretim Elemanları SENDİKASI (ÖGESEN) Öğretim Elemanları Derneği (ÖGEDER) Eğitimsel Çaba Derneği (EÇD) Genel Başkanı ve Antropolog

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu