Diğer

İlber Ortaylı’dan Nepotizm ve Memur Alımı Uyarısı

İlber Ortaylı: İmtihan sisteminin canına okudular

Prof. Dr. İlber Ortaylı, 2021 yılında en çok canını sıkan olayın devlete kötü kayırma yöntemleriyle personel alınması olduğunu söyledi.

Ortaylı, Kafa TV’den Candaş Tolga Işık’ın “En çok canınızı sıkan hadise nedir?” sorusuna yanıt verdi:

Devlet teşkilatına alınan insanların, gayet kötü kayırma yöntemleriyle alınması. Artık imtihan sisteminin canını okudular, bu çok kötü. Bunu hem ayıklayamayız hem de ehliyetsiz alt kademelerin elinde devlet batar. Ehliyetsiz memur; genel müdür, bakan tayin etmekten daha kötü bir şeydir. Olmayacak insanlar… Yani Türkiye bu kadar küçük değil, birkaç vilayetin adamıyla doldur orayı… Bu bir tehlike, iyi bir şey değil. İmtihan sistemini düzeltmek lazım, bir yazılı yapıyor sonra sözlüde 90 alanı düşürüyor. Son olarak Dışişleri Bakanlığı imtihanında bütün ananenin yıkılması, saçma sapan bir sisteme geçilmesiyle bitti. Bunun acı acı ödersiniz bedelini. Bir de Maliyeye sıçrarsan böyle yandık yani. Onun için dikkat edeceksiniz. Bu beni çok rahatsız ediyor.

Kaynak: Independent

Doç. Dr. Vahdet ÖZKOÇAK

Öğretim Elemanları SENDİKASI (ÖGESEN) Öğretim Elemanları Derneği (ÖGEDER) Eğitimsel Çaba Derneği (EÇD) Genel Başkanı ve Antropolog

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu