Diğer

Dünyada ilk! Böbrek taşları yerli robotla kırıldı

TÜBİTAK desteğiyle tamamen yerli olarak geliştirilen dünyanın ilk taş kırma robotu dün ilk kez Prof. Dr. Volkan Tuğcu ve ekibi tarafından iki hastanın ameliyatında kullanıldı. Tuğcu: Yerli robotu kullanmaktan gurur duydum

TÜBİTAK Ar-Ge desteği ile tamamen yerli olarak geliştirilen dünyanın ilk “Fleksibl Üreteroskopi Robotu” böbrekte, üreterde ve idrar kanalında büyük taşların tek seansta temizlenmesini sağlıyor. Almanya, Fransa, Polonya dahil olmak Avrupa ve Ortadoğu’da kullanılan Türk yapımı robot Türkiye’de ilk kez dün İstanbul’da özel bir hastanede Abdullah Koyuncu (75) ve Serkan Kabadayı’da (39) kullanıldı.

Doğumsal anomalisi olan Kabadayı daha önce de 2-3 kez böbrek taşı ameliyatı geçirdi. Ancak taşlar tam olarak temizlenmediği için bu yönteme başvuruldu. Koyuncu’nun böbreğindeki 2 santimetrelik taş robotla kırıldı.

Yerli robotu ilk kez kullanan Üroloji ve Robotik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Volan Tuğcu, “Robot, kronik olan veya olmayan ayırt etmeksizin, daha önce taş ameliyatı geçirmiş fakat tam temizlenmediği için kısa sürede şikayetleri tekrar eden hastalar için de kullanılabilecek. Oturduğunuz yerden bu cihazla taşı direkt kırabiliyor olmamız en önemli özelliği. Yani aynı araba sürer gibi. Tüm rotasyonu yapabiliyorsunuz. Ve lazerle de taşı kırıyorsunuz. Normal şartlarda robotla çalışmazsak hastanın böbrek içindeki basıncını göremiyoruz. Bu basınç arttığında enfeksiyon riski çok artıyor. Ama bu robot bizi uyarıyor. Mükemmel bir cihaz. Robotik cerrahi ameliyatlarını DaVinci robotuyla dünyada çok fazla yapan hekimlerden biriyim. Türk robotuyla bunu yapmak bana gurur verdi. 45 dakikadan az bir sürede işlemi tamamlıyoruz” dedi.

Kaynak: Sabah

Prof. Dr. Vahdet ÖZKOÇAK

Öğretim Elemanları SENDİKASI (ÖGESEN) Öğretim Elemanları Derneği (ÖGEDER) Eğitimsel Çaba Derneği (EÇD) Genel Başkanı ve Antropolog

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu