Diğer

Doktor öğretim üyesi atamasında, dekan jüri üyesi olabilir mi?

Danıştay Sekizinci Dairesi, zorunluluk içeren durumlar haricinde dekanın doktor öğretim üyesi atamalarında jüri üyesi olarak yer almasını hukuka aykırı buldu!

Dava konusu doktor öğretim üyesi atamasında bir kadroya birden fazla kişi başvurmuş ve konu yargıya taşınmıştır. İlk derece mahkemesi, dekanın kendisini jüri üyesi olarak belirlemesinin usule uygun olmadığı gerekçesiyle işlemi iptal etmiştir.

Danıştay Sekizinci Dairesi de her ne kadar zorunluluk durumunda dekanın kendisini jüri üyesi olarak belirlemesine engel bir ifadenin ilgili mevzuatta yer almadığı, ancak ilgili mevzuat hükümleri uyarınca jüri üyelerini belirleyerek yazılı görüşlerini isteme, yönetim kurulunun da görüşünü alarak bu yazılı görüşler doğrultusunda rektöre atama konusunda görüş bildirmekle görevlendirilen dekanın kendisini jüri üyesi olarak belirlemesi, kendi görüşünün de mevcut olduğu jüri raporunu yine kendi görüşüyle Rektörlüğe sunması, mümkün olan en fazla sayıda görüşün alınmasına ve atamada daha adil bir sonuca ulaşılmasına engel teşkil edebilecek nitelikte olduğundan ve jürinin bu şekilde oluşturulmasını zorunlu kılan bir gerekçe ortaya konulamadığı gerekçesiyle işlemin iptalini bu gerekçelerle onamıştır.

Kararın tamamı için tıklayınız.

Doç. Dr. Vahdet ÖZKOÇAK

Öğretim Elemanları SENDİKASI (ÖGESEN) Öğretim Elemanları Derneği (ÖGEDER) Eğitimsel Çaba Derneği (EÇD) Genel Başkanı ve Antropolog

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu