Diğer

Danıştay’dan öğretim elemanı alımlarında jürinin yorum yetkisine dair önemli karar!

Danıştay, öğretim elemanı atamalarına yönelik değerlendirmelerde jüri tarafından yapılan yorumlamaların açık hata olarak kabul edilemeyeceğine hükmetti.

Üniversite tarafından yayımlanan bir araştırma görevlisi kadro ilanında jüri tarafından yapılan ön değerlendirme sonucunda davacı dışındaki diğer adaylar ilan özel şartı gereğince yüksek lisans veya doktora anabilim dalları uygun görülmediğinden giriş sınavına girmeye hak kazanamamışlardır. Davacı sınava tek aday olarak girmiş ve yapılan sınavda başarılı olarak ilan edilen kadroya ataması yapılmıştır.

Daha sonra, CİMER üzerinden yapılan şikayet üzerine Yükseköğretim Denetleme Kurulu tarafından davacının atamasına ilişkin inceleme başlatılmış ve sonucunda düzenlenen raporda davacının atama işleminin uygun olmadığı gerekçesiyle göreve başladıktan yaklaşık 2 (iki) yıl sonra atamanın iptal edilmesiyle birlikte dava süreci başlamıştır.

İlk derece mahkemesi davacının ilan edilen kadroya atanma şartlarını taşıdığını, diğer adayların başvurularının kabul edilip edilmemesinde sorumluluğunun olmadığı, idareyi yanılttığı ya da süreçte hatası, hilesi olduğu yönünde bir bulgu saptanmadığından dava konusu işlemin iptaline karar vermiştir. İstinaf Mahkemesi ise davacı ile birlikte aynı şartları taşıyan diğer adayların ön değerlendirme aşamasında yazılı sınava alınmamalarının idarenin açık hatasından kaynaklandığına hükmedip başvuruyu atamanın iptaline karar vermiştir.

Kararın tamamı için tıklayınız.

Doç. Dr. Vahdet ÖZKOÇAK

Öğretim Elemanları SENDİKASI (ÖGESEN) Öğretim Elemanları Derneği (ÖGEDER) Eğitimsel Çaba Derneği (EÇD) Genel Başkanı ve Antropolog

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu