Diğer

Danıştay’dan 4/B statüsünden akademisyenliğe geçenlerin hizmetlerinin değerlendirilmesi hakkında karar

Danıştay Sekizinci Dairesi, sözleşmeli statüden akademisyenliğe geçenlerin sürelerinin kazanılmış hak aylığında sayılmayacağına hükmetti!

Dava konusu olayda, sözleşmeli statüde görev yapmakta olan memur bir yükseköğretim kurumuna öğretim görevlisi olarak atanmıştır. Göreve başladıktan sonra 657 sayılı Kanunun 4/b statüsünde geçen sürelerinin kazanılmış hak aylığında sayılmasını talep etmiş ve bu isteği üniversite tarafından zımnen reddedilmiştir.

İlk derece mahkemesi davacının yalnızca istihdam şeklinin değiştiği, 657 sayılı Kanun’un 4/B maddesi kapsamında sözleşmeli memur olarak göreve başlayan davacının, sözleşmeli statüde geçirdiği hizmet sürelerinin aynı Yasa’nın 36. maddesinin Ortak Hükümler başlığı altında yer alan C/6. bendi hükmü gereği kazanılmış hak aylık derece ve kademelerinin tespitinde değerlendirilmesi gerektiğine hükmederek zımnen ret işlemini iptal etmiştir.

Danıştay Sekizinci Dairesi ise öğretim elemanlarının aylık, ödenek ve sair özlük haklarının 2914 sayılı Yükseköğretim Personel Kanunu’nda düzenlendiği, davacının SSK’ya tabi uçak makinisti olarak yürüttüğü hizmetin 657 sayılı Yasa’da düzenlenen teknik hizmetler sınıfında bir kadroya değil 2914 sayılı Yasa’ya tabi öğretim elemanı sınıfında öğretim görevlisi kadrosuna atanmış olması nedeniyle, 657 sayılı Yasa’nın yukarıda aktarılan 36-C/1-6 maddeleri kapsamında değerlendirilmesine olanak bulunmadığına hükmederek ilk derece mahkemesinin kararını bozmuştur.

Kararın tamamı için tıklayınız.

Doç. Dr. Vahdet ÖZKOÇAK

Öğretim Elemanları SENDİKASI (ÖGESEN) Öğretim Elemanları Derneği (ÖGEDER) Eğitimsel Çaba Derneği (EÇD) Genel Başkanı ve Antropolog

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu