Diğer

Danıştay öğretim görevlisi alımlarında tecrübe şartıyla ilgili önemli bir karar verdi!

Danıştay Sekizinci Dairesi öğretim görevlisi alımlarında aranan tecrübe şartının mevzuatın belirlediği sınırdan daha kısıtlayıcı şekilde düzenlenemeyeceğine hükmetti!

Bir yükseköğretim kurumunun Sivil Havacılık ve Kabin Hizmetleri Programı’nda ilan edilen öğretim görevlisi kadrosuna yapılan başvuruda ilanda yer alan “Alanında en az üç yıl ders verme tecrübesine sahip olmak” şartını taşımadığı gerekçesiyle davacının başvurusu reddedilmiştir.

İlk derece mahkemesi, davalı idarece ilanda çalışma belgesinin (SGK kaydının) istenilmiş olması, davacının çalışma süresine ilişkin şartı sağladığını bu yolla ispatlayamamış olması ve tüm bu şartların objektif olarak değerlendirildiği gerekçesiyle davayı reddetmiştir.

Danıştay Sekizinci Dairesi ise, ”Alanında en az üç yıl ders verme tecrübesine sahip olmak” özel şartına yer verilmesine karşın Yönetmelik hükmünde ”..alanları ile ilgili iki yıl tecrübeli olmak” kuralına yer verildiğine, ilanda yer alan şartın dayanağı ve üst hukuk normu olan Yönetmelik hükmünden daha sınırlayıcı ve kısıtlayıcı şekilde düzenlenemeyeceğinin açık olduğu, ayrıca davacının 2010 – 2011 eğitim öğretim yılı bahar yarıyılı ile 2014 – 2015 eğitim öğretim yılı güz yarıyılı arasındaki dönemde davalı idare bünyesinde ders verdiği gerekçesiyle ilk derece mahkemesinin kararını bozarak yeni bir karar vermesini istemiştir.

Kararın tamamı için tıklayınız.

Doç. Dr. Vahdet ÖZKOÇAK

Öğretim Elemanları SENDİKASI (ÖGESEN) Öğretim Elemanları Derneği (ÖGEDER) Eğitimsel Çaba Derneği (EÇD) Genel Başkanı ve Antropolog

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu