Diğer

Danıştay İDDK’dan görev süresi sonrası ilişiği kesilen öğretim görevlisi hakkında önemli karar!

Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, görev süresi sonrası kadrosuyla ilişiği kesilen öğretim görevlisi hakkında üniversitenin yaptığı işlemi hukuka aykırı bularak Bölge İdare Mahkemesinin ısrar kararını iptal etti.

Bir yükseköğretim kurumunda öğretim görevlisi olarak davacının görev süresi sonrası yeniden atanmayarak kadrosuyla ilişiği kesilmiştir. İlk derece mahkemesi, davacının akademik yönden başarısız veya yetersiz olduğuna dair bir tespit bulunmadığı gerekçesiyle iptal kararı vermiştir. Bölge İdare Mahkemesi ise bölümdeki eğitim faaliyetlerine katkısı olmadığı yönündeki olumsuz bölüm görüşü doğrultusunda yapılan işlemin kamu yararı ve hizmet gerekleri yönünde kullanıldığı gerekçesiyle işlemi hukuka uygun bulmuştur.

Danıştay Sekizinci Dairesi ise davalı idare tarafından davacının başarısızlığına ilişkin somut bilgi ve belge sunulamadığı ve takdir hakkının hukuka uygun olarak kullanılmadığından dolayı işlemin iptaline karar vermiş, ancak Bölge İdare Mahkemesi kararında ISRAR etmiştir.

Bunun üzerine Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulunca bakılan dosyada, davalı idare tarafından davacının akademik yönden başarısız veya yetersiz olduğuna dair herhangi başka bir bilgi veya belgenin ise dosyaya sunulamadığı, bununla birlikte ilgilinin görev süresinin uzatılmamasından sonra aynı programda öğretim görevlisi ilanına çıkıldığı gerekçesiyle Üniversitenin işleminin hukuka aykırı olduğu gerekçesiyle Bölge İdare Mahkemesinin ısrar kararını bozmuştur.

Kararın tamamı için tıklayınız.

Doç. Dr. Vahdet ÖZKOÇAK

Öğretim Elemanları SENDİKASI (ÖGESEN) Öğretim Elemanları Derneği (ÖGEDER) Eğitimsel Çaba Derneği (EÇD) Genel Başkanı ve Antropolog

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu