Diğer

Danıştay DUR dedi! Rektörün geçici görevlendirme yetkisine süre engeli! 

Danıştay Sekizinci Dairesi, Rektörün geçici görevlendirme yetkisinin nakil sonucu doğuramayacağı gerekçesiyle süreli olarak yapılmayan işlemi iptal etti!

Dava konusu olayda, Boğaziçi Üniversitesi Kütüphane ve Dokümantasyon Dairesi Başkanlığında araştırma görevlisi kadrosunda, bilgi ve belge uzmanı olarak görev yapan davacı 2547 sayılı Kanunun 13/b-4 maddesi uyarınca Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsünde görevlendirilmiştir.

İlk derece mahkemesi, ilgili üniversiteye bağlı Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsünde kütüphane hizmetlerini gerçekleştirmek ve müze arşiv çalışmalarına katkıda bulunmak üzere davacının da rızası dahilinde 2547 sayılı Kanunun 13/b-4 maddesi uyarınca yapılan görevlendirmenin hukuka uygun şekilde yapıldığı gerekçesiyle davayı reddetmiştir.

Danıştay Sekizinci Dairesi ise, 2547 sayılı Kanunun 13/b-4 maddesi uyarınca yapılan görevlendirmenin geçici nitelikte olması gerektiği ve belirli bir süre belirtilmeksizin yapılan bu işlemin hukuka aykırı olduğu gerekçesiyle iptaline karar vermiştir.

Kararın tamamı için tıklayınız.

Prof. Dr. Vahdet ÖZKOÇAK

Öğretim Elemanları SENDİKASI (ÖGESEN) Öğretim Elemanları Derneği (ÖGEDER) Eğitimsel Çaba Derneği (EÇD) Genel Başkanı ve Antropolog

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu