Diğer

40 Yıllık YÖK’ün Karnesini Sorduğumuz Anketin Sonuçları

Bildiğiniz üzere geçen hafta ”Sürekli canlı yayınlarda, röportajlarda ve iletilerimde bahsettim.
Darbe dönemi ucube 2547 ve 20 Üniversite için kurulmuş YÖK, çağa ayak uyduramaz. Her siyasi parti de “kaldıracağız” der.Yamalar ile de sorunlara çözüm bulunamaz. Sizce 40 yıllık YÖK’ün karnesini nasıl buluyorsunuz?” sorusu ile bir anket yapmıştım. Sonuçlarına bakılırsa ister YENİ YÖK densin ister YENİ VİZYON ancak beklentileri karşılamayan bir YÖK olduğu ortada.

Hemen herkes, her siyasetçi her Akademisyen ”Darbe” konusunda aynı şeyleri düşünür. Peki neden Darbe ürünü kurum, kurul ve yasalar ile düzeni devam ettirir? Darbe dönemi ucube 2547 sayılı kanun ve hantal yapısı ile oluşan kurulun çağa ayak uydurması imkansızdır. Öyle ki 20 civarı Üniversite için kurulan yapının günümüzün 200 üzeri üniversitesine yönelik sağlıklı çalışma yapması imkansızdır.

Katılımcıların da %92’si başarısız buluyorken neden başına, ortasına veya sonuna ekleme yaparak Akademimize bu haksızlığı yapıyoruz? Makamlar geçici ama Devletimiz baki! Bu eleştirileri dile getirdiğimde maalesef kurulun başındaki isimler ve yöneticileri konuyu şahsileştirdi. Çözüm önerilerimizi hayata geçirmekten imtina etti ve maalesef bu dar gelen gömleği Ülkemize giydirmeye devam etti. Neticeyi ise sizlere bırakıyorum. Ama tekrarlıyorum: Kral Çıplak!

Doç. Dr. Vahdet ÖZKOÇAK

Öğretim Elemanları SENDİKASI (ÖGESEN) Öğretim Elemanları Derneği (ÖGEDER) Eğitimsel Çaba Derneği (EÇD) Genel Başkanı ve Antropolog

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu